Το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας στοχεύοντας στη βελτίωση της καθοδήγησης σταδιοδρομίας και της ποιότητας ενημέρωσης των μαθητών/τριών σε θέματα συμβουλευτικής και επαγγελματικού προσανατολισμού πραγματοποίησε ενημερωτική δράση για τους μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης από εκπρόσωπο της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής. Συγκεκριμένα,    στο πλαίσιο του 4ου Κύκλου «Δημιουργώ και Καινοτομώ» των

Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, με υπεύθυνους τους εκπαιδευτικούς Σκούρτα Αβραάμ/διευθυντής, Χαραλαμπίδου Ευρυδίκη/υποδιευθύντρια και Δουκίδη Χαράλαμπο/ εκπαιδευτικός πραγματοποιήθηκε ενημέρωση στους μαθητές των τριών (3) τμημάτων της Γ΄ τάξης από την κ. Σταυρινίδη Δανάη της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής..

Η πλούσια θεματολογία της ενημέρωσης, με την παράλληλη χρήση  οπτικοακουστικού υλικού, περιελάμβανε τις ενότητες:

• Ηλεκτρονικό Εμπόριο και Επιχειρηματικότητα
  • Περιβαλλοντικές Επιστήμες και Πράσινη Οικονομία
  • Γεωπονικές Επιστήμες και Ρομποτική
  • Τεχνολογία Τροφίμων και Ανάπτυξη Νέων Προϊόντων
  • Αγροδιατροφικός τομέας – παρόν και μέλλον.
  • Προγράμματα Υποτροφιών και Οικονομικής Βοήθειας