Την Πέμπτη 6/4/2023, τα τμήματα Β2 και Β3 του σχολείου πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον ποταμό Νέστο και την παλιά πόλη της Ξάνθης. Η διδακτική επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Νέας Ελληνικής Γραμματείας, προκειμένου οι μαθητές και οι μαθήτριες να επισκεφθούν σημεία γεωφυσικού και αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος. Η επίσκεψη στον ποταμό Νέστο οργανώθηκε από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Αειφορίας Βιστωνίδας και περιελάμβανε μετάβαση στην περιοχή Ίμερα (θέση Θέα), πεζοπορία στο μονοπάτι του Νέστου και δραστηριότητες πεδίου έως τις 12.30. Οι μαθητές και οι μαθήτριες έπαιξαν βιωματικά παιχνίδια για να εξοικειωθούν με την πανίδα και τη χλωρίδα της περιοχής. Στη συνέχεια μετέβησαν στην πόλη της Ξάνθης και είχαν ελεύθερο χρόνο για να περιηγηθούν στην παλιά πόλη.