Εμφ. άρθρων : 91943

Οδύσεια-Video PDF E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την ΜΕΛΑΔΙΑΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
Τετάρτη, 23 Μάιος 2018 09:03

Στα πλαίσια του προγραμματος Erasmus μαθητές του σχολείου μας έκαναν διασκευή στα αγγλικά την Οδύσσεια του Ομήρου. Στο καλλιτεχνικό μέρος έγιναν πίνακες ζωγραφικής με θέματα ανάλογα με το κείμενο. Στο τέλος  μαθητές στα πλαίσια του μαθήματος της πληροφορικής έκαναν τα παρακάτω video. Το 2ο από αυτά προβλήθηκε στη συνάντηση που είχαν τα σχολεία στην Εσθονία και περιλαμβάνει και το 1ο video προς το τέλος.

&t=3s

&t=72s

Αναμνήσεις από τις δραστηριότητες στο Paikuse Põhikool - Paikuse Basic School της πόλης Parnu της Εσθονίας.

Στο video μπορούμε να παρατηρήσουμε ότι πρόκειται για ένα μεγάλο και σύγχρονο σχολείο, με πολλούς χώρους για τα μαθήματα αλλά και χαλάρωση των μαθητών. Υπάρχει εστιατόριο όπου οι μαθητές σιτίζονται στο σχολείο. Το γυμναστήριο απλά τα έχει όλα για να γίνεται η άθληση των μαθητών και όχι μόνο. Οι αίθουσες έχουν laptop με projector αλλά και αρκετά tablets για δραστηριότητες στα μαθήματα. Τα κινητά επιτρέπονται, βασικά υπάρχει άλλη νοοτροπία σε θέματα χρήσης της τεχνολογίας σε σχέση με εμάς ακόμη. Μας έκανε εντύπωση η αισθητική και η χρησιμότητα των χώρων, είναι ένα σχολείο πολύ ελκυστικό που το αγαπούν οι μαθητές.

Τελευταία Ενημέρωση στις Τετάρτη, 23 Μάιος 2018 12:41

« ΈναρξηΠροηγούμενο1234ΕπόμενοΤέλος »