Today: Ιουλ 28, 2017
Kavala_200708.JPG
News.gr
Ειδήσεις και Άμεση Ενημέρωση. Ειδήσεις τώρα, από την Οικονομία, Ελλάδα και τον Κόσμο. Ενημέρωση για Επιχειρήσεις, Τεχνολογία & Αυτοκίνητο.
politistika
Επίσκεψη στο ναυτικό Μουσείο Καβάλας PDF E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Ευρυδίκη
Τετάρτη, 21 Δεκέμβριος 2016 11:24

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος "φωτογραφίζω την πόλη μου, μελετώ την τοπική της ιστορία",μαθητές  από τα τμήματα των Α1 ,Β2 Β3 του σχολείου μας,επισκέφθηκαν το Ναυτικό Μουσείο Καβάλας το Σάββατο 3-12-2016.

Οι υπεύθυνοι μας υποδέχτηκαν θερμά και μας ξενάγησαν στο μουσείο. Θαυμάσαμε τις γνώσεις τους στη ναυπηγική,στο μοντελισμό σκαφών και στην αρχαία ιστορία. Παρατηρήσαμε πίνακες Λαϊκών Καβαλιωτών ζωγράφων  με θέμα την θάλασσα,μοντέλα πλοίων από την αρχαιότητα,όργανα ναυσιπλοΐας,ναυτικά έγγραφα,παραδοσιακά εργαλεία κατασκευής καραβιών. Είχαμε την ευκαιρία να φωτογραφίσουμε τα σημαντικότερα εκθέματα. Για να αφομοιώσουμε τις γνώσεις που αποκομίσαμε χωριστήκαμε σε ομάδες και συμπληρώσαμε φύλλα εργασίας.

Επίσης,μαθητές του Β2 οι οποίοι συμμετέχουμε σε πρόγραμμα e - twinning,θα συντάξουμε σε επόμενη συνάντηση, ένα ρεπορτάζ,στο οποίο θα καταγράφουμε τις εντυπώσεις από την επίσκεψη στο Ναυτικό Μουσείο.

Ευχαριστούμε θερμά τους: κ.Τζανάκο Αλέξανδρο, Γιαννακούδη Θεόδωρο και Αλέκο Ελευθερίου,για την προθυμία τους να μας βοηθήσουν να ανακαλύψουμε τους θησαυρούς της ναυτικής ιστορίας της αγαπημένης μας πόλης,της Καβάλας.

Τελευταία Ενημέρωση στις Πέμπτη, 22 Δεκέμβριος 2016 11:02