Today: Νοε 22, 2017
Great Masterpieces of the European Literature PDF E-mail
Κυριακή, 22 Οκτώβριος 2017 04:54

Το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας συμμετέχει για τα σχολικά έτη 2017-2018 και 2018-2019 ως εταίρος σε  Στρατηγική Σύμπραξη μεταξύ Σχολείων από 6 Ευρωπαϊκές χώρες (Ελλάδα, Ισπανία, Γερμανία, Σλοβενία, Εσθονία, Τουρκία) που συστάθηκε στα πλαίσια του  ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, Δράση KA2/«Συνεργασία για την καινοτομία και την ανταλλαγή καλών πρακτικών» προκειμένου να   υλοποιήσει εκπαιδευτικό project με τίτλο

Great Masterpieces of the European Literature

Στο πλαίσιο του σχεδίου κάθε σχολείο θα παρουσιάσει στα σχολεία εταίρους μια μεταφρασμένη διασκευή ενός αριστουργήματος της εθνικής λογοτεχνίας του. Στη συνέχεια διεθνικές ομάδες μαθητών, συνεργαζόμενων κυρίως μέσω της πλατφόρμας eTwinningθα προχωρήσουν στη δημιουργία εικαστικών έργων, μουσικής και  θεατρικών μονόπρακτων βασισμένων στις διασκευές των λογοτεχνικών έργων. Στόχος του project είναι η παραγωγή  δίγλωσσων ψηφιακών βιβλίων και audio books.

Υλοποιώντας το ευρωπαϊκό αυτό έργο επιδιώκουμε ανάμεσα σε άλλα και τα εξής:

• Δημιουργία αυθεντικών πλαισίων επικοινωνίας  μεταξύ μαθητών ίδιας ηλικίας αλλά διαφορετικής κουλτούρας
  • Βελτίωση των γλωσσικών ικανοτήτων των μαθητών μας
  • Βελτίωση των επικοινωνιακών και συναισθηματικών δεξιοτήτων των μαθητών μας
  • Βελτίωση των ψηφιακών δεξιοτήτων των μαθητών μας
  • Προαγωγή της δημιουργικότητας και της καλλιτεχνικής έκφρασης των μαθητών μας
  • Προαγωγή της ευρωπαϊκής συνείδησης των μαθητών μας

Για τη διάχυση των δραστηριοτήτων και των αποτελεσμάτων του σχεδίου δημιουργήθηκε

ειδική ιστοσελίδα

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 22 Οκτώβριος 2017 16:42

Διδάσκοντας Πολύτιμες Δεξιότητες Ζωής PDF E-mail
Κυριακή, 15 Οκτώβριος 2017 05:57

Tη σχολική χρονιά 2017-2018 το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας υλοποιεί

Σχέδιο Ευρωπαϊκής Ανάπτυξης στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ΚΑ1, με τίτλο

"Διδάσκοντας Πολύτιμες δεξιότητες ζωής".

Αφετηριακή δράση στα πλαίσια του σχεδίου αποτελεί η

επιμόρφωση τριών παιδαγωγικών ομάδων

του σχολείου μας σε θέματα

• ψηφιακού γραμματισμού

• δημιουργικότητας

• συναισθηματικής ανάπτυξης

Μετατοπίζοντας την έμφαση από το περιεχόμενο στον τρόπο της μάθησης,

και από την παροχή γνώσεων στην καλλιέργεια δεξιοτήτων,

επιθυμούμε

• να ενθαρρύνουμε την περιέργεια και την κριτική ικανότητα των μαθητών

• να αναπτύξουμε δεξιότητες επίλυσης προβλημάτων

• να τονώσουμε τη δημιουργικότητα τους και την ψυχική τους ανθεκτικότητα

Για τη διάχυση του υλικού των σεμιναρίων και των
δράσεων του προγράμματος δημιουργήθηκε

ειδική ιστοσελίδα.

Τελευταία Ενημέρωση στις Κυριακή, 22 Οκτώβριος 2017 04:56

Το 2ο Γυμνάσιο Καβάλας εν «καινοτόμω» δράσει PDF E-mail

Αφετηριακή δραστηριότητα του σχεδίου υπήρξε η επιμόρφωση τριών εκπαιδευτικών του σχολείου μας, της κ. Χαραλαμπίδου Ευριδίκης, της κ. Περικλέους Παρασκευής και της κ. Λιατσοπούλου Ανδριανής, σε θέματα εκπαιδευτικής καινοτομίας και μαθητοκεντρικών παιδαγωγικών πρακτικών σε σεμινάριο με τίτλο «Benchmarking Best Practices» στο Ελσίνκι της Φινλανδίας τον Οκτώβριο του 2017.

Κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσης οι εκπαιδευτικοί

• επισκεφθήκαν φινλανδικά σχολεία για να παρατηρήσουν εκ του σύνεγγυς τον τρόπο οργάνωσής τους και τις διδακτικές πρακτικές που εφαρμόζονται κατά τη διάρκεια των μαθημάτων.
  • επιμορφωθήκαν σε θέματα καινοτομίας και στη μέθοδο projectκαι
  • εξοικειώθηκαν με τη βασική φιλοσοφία του φινλανδικού εκπαιδευτικού συστήματος καθώς και με τους στόχους και τις αρχές του αναμορφωμένου αναλυτικού προγράμματος που εφαρμόζεται από φέτος.

Το Νοέμβριο του 2017 ενημερώθηκε για το σχέδιο η σχολική κοινότητα του 2ου Γυμνασίου και οργανώθηκε κύκλος συναντήσεων ενδοσχολικής επιμόρφωσης  για τους εκπαιδευτικούς του 2ου Γυμνασίου Καβάλας προκειμένου να διερευνηθεί ποιες καινοτόμες μέθοδοι και  πρακτικές θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και στο δικό μας σχολείο.

Κατά το σχολικό έτος 2016-2017,  στα πλαίσια  του Σχεδίου:

• αναπτύχθηκαν δυο εκτενή σχέδια μαθήματος για την διδασκαλία ολόκληρου λογοτεχνικού έργου  στην Α΄ και Β΄ γυμνασίου  (θα τα βρείτε στο ιστολόγιο του προγράμματος http://bm2gymkav.blogspot.gr/).
  • υλοποιήθηκαν  για πρώτη φορά στο σχολείο με τη μέθοδο Project based learning δυο eTwinning έργα: «Αφηγούμαι την πόλη μου – Γνωρίζω τη δικιά σου», «The 21stcentuty from the students perspective»
  • δημιουργήθηκαν ομαδοσυνεργατικά μια σειρά ψηφιακών αφηγήσεων, οι οποίες βρίσκονται αναρτημένες στην ιστοσελίδα του σχολείου
  • σχεδιάστηκε και υποβλήθηκε για έγκριση πρόγραμμα Erasmus+ KA2 με τίτλο «Great Masterpieces of the European Literature». Τέλος Υλοποιήθηκε πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «Φωτογραφίζω την πόλη μου-Μαθαίνω την τοπική της ιστορία» βασισμένο σε καινοτόμο μεθοδολογία.

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 20 Οκτώβριος 2017 15:05

Σχέδιο Ευρωπαϊκής Ανάπτυξης 2ου Γυμνασίου Καβάλας 2016-2017 PDF E-mail
Δευτέρα, 03 Οκτώβριος 2016 06:49

Σχέδιο Ευρωπαϊκής Ανάπτυξης 2ου Γυμνασίου Καβάλας 2016-2017