Today: Οκτ 18, 2017
Εργασίες Δημιουργικής γραφής PDF E-mail
Συντάχθηκε απο τον/την Φραγκίδης,Τσαχιρίδου,Χρόνης,Παπαπαναγής
Τετάρτη, 05 Απρίλιος 2017 06:27

Οι μαθητές του Β3 στο πλαίσιο του μαθήματος της λογοτεχνίας διάβασαν ολόκληρο το μυθιστόρημα του Τζον Μπόιν Μείνε εκεί που είσαι και μετά Φύγε, ένα έργο που σύμφωνα με την Ελένη Σαραντίτη αποτελεί ένα βιβλίο εξαιρετικό, που εξαίρει την ανθρωπιά και αναδεικνύει τα αισθήματα ως αναγκαίους σηματωρούς σε περιόδους τρικυμίας.

Πρόκειται για ένα εφηβικό μυθιστόρημα που συζητάει τις ψυχολογικές προεκτάσεις του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου στην αγγλική κοινωνία, για μια διερεύνηση της ηθικής, σωματικής και πνευματικής γενναιότητας, αλλά και του πόνου όπως γράφτηκε σε κριτική στην Daily Mail .
Όταν ολοκληρώθηκε η ανάγνωση του μυθιστορήματος οι μαθητές εργάστηκαν ομαδοσυνεργατικά και προχώρησαν σε δημιουργικές αναδιηγήσεις του κειμένου από την οπτική διαφορετικών ηρώων, αξιοποιώντας τεχνικές δημιουργικής γραφής και εργαλεία ψηφιακής αφήγησης. Η διδασκαλία θεμελιώθηκε θεωρητικά σε σχέδιο μαθήματος που αναπτύχθηκε κατά την υλοποίηση του ευρωπαϊκού σχεδίου ανάπτυξης του σχολείου μας με τίτλο Benchmarking Our School Erasmus+.

Δείτε την ιστορία της δικής μας ομάδας στον ακόλουθο σύνδεσμο:

Book titled 'Η   Καλένα Γιάννατσεκ'Read this free book made on StoryJumper
Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 28 Απρίλιος 2017 07:52